Poniedz. 13.00 - 20.00 Wt - Pt: 9.00 - 20.00
recepcja@perioduomed.pl perio@katarzynakrzyszton.pl
Title Image

Halitoza

Halitoza

Halitoza, czyli problem przykrego oddechu

Halitoza (ang. bad breath) są to pojęcia opisujące nieprzyjemny zapach z jamy ustnej i nosa. Do głównych związków powodujących powstawanie nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej i nosa należą lotne połączenia siarki, przede wszystkim siarkowodór oraz inne lotne związki jak kadaweryna i putrescyna. Te lotne związki powstają najczęściej w wyniku działalności flory bakteryjnej jamy ustnej. Halitoza jest często bardzo przykrym doznaniem, dlatego też pacjenci szukają skutecznej pomocy aby zwalczyć ten uciążliwy problem. Jakie mogą być przyczyny halitozy?

Przyczyny Halitozy

– nadmierny nalot na języku,
– zła higiena jamy ustnej,
– niedoczyszczenie protez zębowych,
– próchnica, owrzodzenia i przetoki w jamie ustnej,
– głębokie kieszonki dziąsłowe i nieleczona choroba przyzębia.

Przyczyny pozaustne

Ponadto występują przyczyny pozaustne, takie jak:
– schorzenia zatok obocznych nosa, gardła i krtani,
– schorzenia górnych dróg oddechowych i płuc,
– choroby gastrologiczne,
– cukrzyca oraz choroby nerek.

Niektóre części jamy ustnej jak język, kieszonki dziąsłowe, przestrzenie międzyzębowe z uwagi na swoją budowę sprzyjają gromadzeniu i rozwojowi specyficznych bakterii beztlenowych odpowiedzialnych za powstawanie halitozy. Ma to miejsce zwłaszcza gdy jednocześnie dochodzi do znacznych zaniedbań higienicznych, jak również takie nawyki jak: palenie tytoniu, spożywanie pokarmów o intensywnym zapachu jak cebula i czosnek. Powstawaniu halitozy sprzyjają też nie leczone zapalenia dziąseł i przyzębia oraz grzybica jamy ustnej.

Oprócz typowych przyczyn powstawaniu halitozy mogą sprzyjać inne czynniki tj. suchość jamy ustnej w przypadku przyjmowania zbyt małych ilości płynów, chrapanie, stosowanie leków wywołujących suchość np. leki przeciwdepresyjne, niektóre leki na nadciśnienie, leki na chorobę Parkinsona. Często zdarza się, że przyczyna przykrego zapachu może być inne schorzenie jak np. zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenia zatoki szczękowej, infekcje krtani, przewlekłe zapalenia migdałków, zapalenia oskrzeli płuc, przełyku oraz żołądka.

Halitoza leki i leczenie

Leczenie halitozy powinno rozpoczynać się u lekarza periodontologa i polega na ustaleniu przyczyny nieświeżego oddechu. Nadmierny nalot na grzbietowej części języka wymaga mechanicznego usunięcia specjalną skrobaczką do języka. W przypadku halitozy często wskazane jest wykonanie profesjonalnego oczyszczania zębów w gabinecie stomatologicznym, w tym wykonanie tzw. skalingu poddziąsłowego aby zredukować niekorzystną florę bakteryjną.

Periodontolog zleca też odpowiednią higienę domową, pastę do zębów, płyny do płukania jamy ustnej, i narzędzia do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. W aptekach dostępne są też preparaty i tabletki, które redukują nieświeży oddech. Należy jednak zaznaczyć, że te preparaty nie leczą przyczyn halitozy a jedynie usuwają częściowo jej skutki.

Umów wizytę 502 290 666 / (22) 862 44 38