Poniedz. 13.00 - 20.00 Wt - Pt: 9.00 - 20.00
recepcja@perioduomed.pl perio@katarzynakrzyszton.pl
Title Image

Terapia fotodynamiczna

Terapia fotodynamiczna

Terapia fotodynamiczna w stomatologii

Zastosowanie terapii fotodynamicznej w stomatologii

Terapia fotodynamiczna w stomatologii główne zastosowanie ma w periodontologii w leczeniu chorób przyzębia, a w szczególności:

  • w leczeniu głębokich kieszonek z trudnym dostępem
  • w leczeniu trudno gojących się przewlekłych stanów zapalnych dziąseł z przerostem zapalnym
  • w leczeniu chorób błon śluzowych – terapii liszaja płaskiego
  • w leczeniu kanałowym (endodontycznym) – fotodezynfekcja pozwala na dokładne oczyszczenie i dezynfekcję kanałów, gdzie znajduje się dużo bakterii powodujących stany zapalne
  • w leczeniu głębokiej próchnicy zębów – co pozwala na odkażenie głębokich ubytków próchnicowych
  • w implantologii – zapewniając skuteczną dezynfekcję implantów i tkanek ich otaczających, zwłaszcza w przypadku stanu zapalnego, infekcji wokół implantów.

Należy podkreślić, że terapia fotodynamiczna jest metodą bezbolesną a jednocześnie mało inwazyjną. Jest szansą dla pacjentów, u których terapia antybiotykowa jest nieskuteczna bądź nie można jej zastosować.

Na czym polega terapia fotodynamiczna w i czy jest skuteczna?

Terapia fotodynamiczna, z ang. Photodynamic Therapy (PDT), Photo Activated Disinfection (PAD) to metoda terapii polegająca na współdziałaniu związków chemicznych zwanych fotouczulaczami, światła o odpowiedniej długości fali oraz tlenu. Metoda ta polega na wybiórczym niszczeniu bakterii patogennych. Terapia charakteryzuje się dużą skutecznością i bardzo dobrymi efektami w chorobach dziąseł i przyzębia, w schorzeniach błony śluzowej jamy ustnej, aft, nadżerek i trudno gojących się ran w jamie ustnej.

Jak działa terapia fotodynamiczna?

Barwniki fotouczulające wnikają w głąb tkanek dziąsłowych do zainfekowanych kieszonek przyzębnych. Głęboka penetracja jest bardzo ważnym elementem ponieważ niektóre z bakterii patogennych zasiedlają głębsze warstwy tkanek dziąsłowych. Fotouczulacz po wniknięciu wiąże się z komórkami docelowymi. Pod wpływem światła o odpowiedniej długości fali dochodzi do jego aktywacji. Długość fali świetlnej musi być dostosowana do widma absorpcyjnego zastosowanego barwnika (fotouczulacza). Dla skutecznej terapii niezmiernie ważnym jest aby światło było niezmiennej jakości i długości. W trakcie procesu, przy współudziale tlenu, dochodzi do skomplikowanej reakcji chemicznej, w wyniku której powstają reaktywne formy tlenu (m.in. tlen singletowy), które uszkadzając błony komórkowe bakterii niszczą je. Bardzo ważnym aspektem jest fakt, że reaktywne formy tlenu są całkowicie bezpieczne i nie mają wpływu na tkankę ludzką.

ZAPRASZAMY DO NASZEGO GABINETU na konsultację u periodontologa i skorzystanie z nowoczesnej i skutecznej terapii fotodynamicznej przy zastosowaniu lasera diodowego.


 

Umów wizytę 502 290 666 / (22) 862 44 38