Poniedz. 13.00 - 20.00 Wt - Pt: 9.00 - 20.00
recepcja@perioduomed.pl perio@katarzynakrzyszton.pl
Title Image

Wpływ papierosów i e-papierosów na stan jamy ustnej

szkodliwe-papierosy-elektroniczne

Wpływ papierosów i e-papierosów na stan jamy ustnej

Czy Pani/Pan pali?

Kiedy do naszego specjalistycznego gabinetu stomatologicznego na konsultację u periodontologa przychodzi pacjent z powodu problemów z dziąsłami i przyzębiem, jedno z podstawowych pytań, jakie zadaje lekarz, brzmi: Czy pali Pani/Pan papierosy lub e-papierosy i ile sztuk dziennie?

Destrukcyjny wpływ palenia na stan dziąseł

Generalnie pacjenci wiedzą jak szkodliwy wpływ na ich zdrowie wywiera palenie papierosów, ale nie są zazwyczaj świadomi, jak destrukcyjny wpływ ma ten nałóg na stan dziąseł i całej jamy ustnej. W prowadzonych na całym świecie badaniach dowiedziono, że zarówno e-papierosy jak i papierosy tradycyjne zawierają szkodliwe substancje dla zębów, dziąseł, jamy ustnej i dróg oddechowych.

Czy papierosy elektroniczne są zdrowsze?

Palenie e-papierosów wcale więc nie jest „zdrowsze” niż palenie papierosów tradycyjnych. Podczas palenia w obu przypadkach uwalniają się substancje szkodliwe, takie jak: nikotyna, cyjanowodór, toluen, fenol, tlenek węgla, benzen, tlenek siarki. To co różni e-papierosy od papierosów tradycyjnych to brak substancji smolistych w tych pierwszych, co pozwala uniknąć żółto-brązowych przebarwień zębów.

Proces niszczenia i ryzyko nowotworów

Substancje zawarte w obydwu rodzajach papierosów stymulują w tkankach produkcję enzymów prozapalnych i wywołują silną reakcję, tzw. stres oksydacyjny, przez co dochodzi do znacznego osłabienia działania naszego układu odpornościowego. Palący pacjenci są bardziej narażeni na paradontozę i stany zapalne przyzębia. Pogarsza się ukrwienie dziąseł, są one bardziej narażone na infekcje, mogą być zaczerwienione, obrzęknięte. Jeśli objawy utrzymują się długo może to skutkować uszkodzeniem tkanek wokół zębów, ich ruchomością i z czasem nawet utratą. Ponadto w wyniku palenia może pojawić się nieprzyjemny zapach z ust, zmniejszenie wydzielania śliny, co przyczynia się do rozwoju próchnicy i wzrostu niekorzystnych bakterii. Palenie niesie również ze sobą ryzyko wystąpienia na błonie śluzowej i języku zmian przednowotworowych oraz nowotworów jamy ustnej i gardła.

Należy pamiętać, że nikotyna obkurcza naczynia krwionośne maskując skutecznie objawy zapalenia dziąseł i istotnie ogranicza ich krwawienie. A to jest główny objaw, z którym pacjenci zgłaszają się na wizytę do stomatologa.

Dodatkowo należy podkreślić, że osoby palące mają zwiększone ryzyko podczas zabiegów  chirurgicznych (np. powikłania po usunięciu zęba, utrudnione gojenie po zabiegach na przyzębiu, podczas wszczepiania implantów stomatologicznych).

Profilaktyka

Jeśli więc palisz papierosy albo masz niegojące się zmiany na błonie śluzowej nie czekaj, zgłoś się do nas na badanie i konsultację u periodontologa.

Umów wizytę 502 290 666 / (22) 862 44 38