Poniedz. 13.00 - 20.00 Wt - Pt: 9.00 - 20.00
recepcja@perioduomed.pl perio@katarzynakrzyszton.pl
Title Image

Liszaj płaski jamy ustnej

Liszaj płaski jamy ustnej

Liszaj płaski jamy ustnej

Liszaj płaski – przyczyny

Liszaj płaski błon śluzowych jest chorobą immunologiczną, której przyczyna zasadniczo nie jest znana.

Liszaje w jamie ustnej – objawy

Objawami liszaja mogą być zmiany w jamie ustnej, które mają postać białych zmian o postaci siateczkowej lub czerwonych plam nadżerkowych. Najczęściej zmiany te występują na błonie śluzowej policzków, czasem na dziąśle i bocznej powierzchni języka, rzadziej na ustach na wardze górnej lub dolnej. Niektóre z tych zmian są niebolesne i nie dają żadnych dolegliwości, inne mogą wywoływać ból i pieczenie, a także dyskomfort podczas przyjmowania ostrych, kwaśnych i słonych pokarmów lub alkoholu. W tej chorobie obserwuje się naprzemienne okresy nasilenia lub słabnięcia objawów.

Liszaj płaski jamy ustnej – diagnoza

W celu wykluczenia lub potwierdzenia istnienia liszaja płaskiego wskazane jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego i wysłania go do pracowni diagnostycznej. Dość często zmianom liszaja w jamie ustnej towarzyszą zmiany na skórze, wtedy też może być konieczna konsultacja u dermatologa.

Leczenie liszaja w jamie ustnej

Niektóre przypadki liszaja siateczkowego i bezobjawowego nie wymagają leczenia a jedynie konsultacji i oceny przez lekarza periodontologa. Inne przypadki są powikłane grzybicą jamy ustnej. U pacjenta występuje wtedy uczucie pieczenia i palenia jamy ustnej. Te sytuacje wymagają wdrożenia leczenia przeciwgrzybiczego.

U wielu pacjentów z nadżerkową postacią liszaja płaskiego występuje duża bolesność zmian i problemy ze spożywaniem pokarmów. Te postacie liszaja wymagają wdrożenia kompleksowego leczenia z użyciem żeli sterydowych i terapii fotodynamicznej, przy której stosowany jest laser diodowy. Bardzo obiecującą terapią jest terapia z zastosowaniem miejscowo żelu z kwasem hialuronowym w postaci opatrunku adhezyjnego w jamie ustnej. Kwas hialuronowy ma zdolność do tworzenia idealnego środowiska do regeneracji i odbudowy uszkodzonych tkanek. Hamuje on mechanizmy prozapalne pełniąc funkcję przeciwbakteryjną poprzez tworzenie bariery dla przenikania bakterii oraz wspomaga proces gojenia.

Skuteczne leczenie liszaja w naszym gabinecie

W naszym gabinecie lekarz periodontolog stosuje z dużym powodzeniem wyżej wymienione metody w leczeniu liszaja na języku, przy ustach oraz w innych częściach jamy ustnej. Ponieważ liszaj płaski jest chorobą o charakterze nawrotowym, konieczna jest okresowa kontrola zmian.

Zapraszamy do kontaktu celem umówienia wizyty u lekarza periodontologia.

Umów wizytę 502 290 666 / (22) 862 44 38