Poniedz. 13.00 - 20.00 Wt - Pt: 9.00 - 20.00
recepcja@perioduomed.pl perio@katarzynakrzyszton.pl
Title Image

Objawy i skutki Covid-19 w jamie ustnej

Objawy i skutki Covid-19 w jamie ustnej

Objawy i skutki Covid-19, czyli tzw. objawy „long Covid”

W przebiegu Covid-19 stwierdza się wiele negatywnych objawów ogólnych takich jak: gorączka, kaszel, duszności lub trudności w oddychaniu, bóle mięśni i zmęczenie; wariant Omikron nęka dodatkowymi, wydawałoby się pospolitymi objawami – katar, ból gardła, kichanie, ból głowy. Oprócz standardowych objawów szybko wykrywalnych, coraz częściej w przebiegu zachorowania na Covid-19, zauważa się pojawianie zmian w jamie ustnej, które nie są dla pacjentów oczywiste a są istotne i groźne.

Covid-19 ze szczególnym upodobaniem atakuje receptory umiejscowione w błonie śluzowej jamy ustnej, których duże zagęszczenie jest na grzbiecie języka i na błonie śluzowej gruczołów ślinowych.

Zmiany w jamie ustnej wywołane Covid-19

Jako pierwsza i najszerzej opisana ze zmian w jamie ustnej jest objaw zaburzenia smaku, który do tej pory dotyczył blisko 50% pacjentów. Oprócz zaburzenia smaku u zakażonych, w większości przypadków stwierdzano także owrzodzenia, nadżerki, pęcherze, wybroczyny, obrzęk i złuszczanie błony śluzowej, samoistne krwawienia, ból języka, przerost języka lub brodawek na języku,  symptom języka pobruzdowanego, a także suchość błony śluzowej jamy ustnej. U niektórych chorych pod wpływem zakażenia Covid-19 dochodziło również do reaktywacji innych zakażeń wirusowych np. wirusa opryszczki, ospy lub półpaśca. W przebiegu Covid -19 zmiany w jamie ustnej są zlokalizowane głównie na języku, błonie śluzowej warg i policzków, błonie śluzowej gruczołów ślinowych, dziąśle, a także w gardle i na migdałkach.

Wirusowi Covid-19, oprócz zmian wymienionych powyżej, mogą towarzyszyć przeróżne inne objawy w jamie ustnej, takie jak: grzybica języka, afty, zanikowe zapalenie warg, zaburzenia wydzielania śliny, zapalenie ślinianek, zapalenie naczyń, zmiany rumieniowe, zapalenie dziąseł czy białe naloty na dziąśle.

Zmiany u dzieci

Do tej pory zaobserwowano, że u dorosłych zmiany pojawiają się po około 4-7 dniach od wystąpienia pierwszych objawów zakażenia i mogą utrzymywać się od kilku do 21 dni. W niektórych przypadkach zmiany obserwowane są nawet w okresie od 3 do 6 miesięcy. Zmiany te są często niebolesne i są wykrywane przypadkowo, np. podczas wizyty u stomatologa.
U małych dzieci (do 5 lat) szczególnie niebezpieczny po przebyciu zakażenia Covid-19 jest zespół Kawasaki. Zespół ten objawia się malinowym językiem oraz mocno czerwonymi wargami. Jest to zespół zagrażający życiu małego pacjenta i konieczne jest pilne podjęcie leczenia szpitalnego dziecka.

Zmiany w jamie ustnej u dorosłych

U dorosłych po przebytym zakażeniu często dochodzi do uszkodzenia nerwów czaszkowych, co może prowadzić do objawów neuropatii obwodowej i zaburzeń czucia w obrębie jamy ustnej.

Leczenie zmian w jamie ustnej jest uzależnione od charakteru tych zmian. Standardowo stosuje się miejscowe płukanki, żele i preparaty przeciw grzybicze i przeciw wirusowe. W niektórych przypadkach dodatkowo stosuje się preparaty sztucznej śliny, kwas hialuronowy oraz preparaty regenerujące uszkodzone nerwy czuciowe.

Leczenie zmian w jamie ustnej

Znaczące efekty w leczeniu zmian w jamie ustnej, w tym zmian po przebyciu Covid-19, daje zastosowanie lasera diodowego (biomodulacja oraz terapia fotodynamiczna – PAD).
Zapraszamy pacjentów, którzy przechorowali Covid-19, lub mogą mieć wątpliwości na ten temat, na badanie jamy ustnej oraz dobranie odpowiedniej terapii leczenia, w tym z zastosowaniem lasera diodowego.

Umów wizytę 502 290 666 / (22) 862 44 38