Poniedz. 13.00 - 20.00 Wt - Pt: 9.00 - 20.00
recepcja@perioduomed.pl perio@katarzynakrzyszton.pl
Title Image

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów

W dzisiejszych czasach zabieg wybielania zębów stał się standardem a z roku na rok rośnie zainteresowanie tym zabiegiem w gabinecie stomatologicznym. Zabiegi wybielania zębów wykonywane są głównie ze względów estetycznych a ich powodem są różnego rodzaju przebarwienia w obszarze tkanek zębów.

Przebarwienia mogą dotyczyć wszystkich, grupy zębów lub jednego zęba. Przebarwienia przybierają różną kolor w obszarze tkanek zęba. Mogą być żółtobrązowe, brązowe, sinoniebieskie a nawet czarne. Niekiedy są to białe lub kredowobiałe plamki lub smugi a czasem jednolite żółte przebarwienia.

 

1. PRZYCZYNY PRZEBARWIEŃ ZĘBÓW

  • choroby ogólnoustrojowe, m.in choroby wątroby, trzustki, zaburzenia hormonalne i nadczynność tarczycy.
  • przyjmowanie antybiotyków z grupy tetracyklin
  • przedawkowanie fluoru
  • czynniki miejscowe działające bezpośrednio na szkliwo zębów, np. czerwone wino, kawa, herbata czarna i zielona, niektóre soki, tytoń, niektóre leki doustne oraz płukanki ziołowe
  • urazy zębów, z powodu starych materiałów użytych do wypełnień kanałów czy też wypełnień amalgamatowych w zębach bocznych.

 

2. METODY LECZENIA

Kluczem do sukcesu w leczeniu przebarwień zębów jest ustalenie przyczyn ich powstawania a następnie dobranie najlepszej metody leczenia podczas wywiadu lekarskiego. Bardzo istotnym jest aby zęby przed zabiegiem wybielania zostały odpowiednio przygotowane – należy profesjonalnie usunąć kamień, osad i wypolerować zęby. Najlepiej wykonać ten zabieg kilka dni przed planowanym wybielaniem.

Obecnie dostępne są następujące metody leczenia przebarwień zębów:

Technika gabinetowa (ang. power bleaching) polega ona na zastosowaniu preparatu – żelu o wysokim 25-35 % stężeniu nadtlenku wodoru lub nadtlenku mocznika oraz wykorzystaniu energii świetlnej i ciepła co przyspiesza proces wybielania. Do wyzwolenia energii świetlnej i ciepła tego służą lampy halogenowe (LED) lub lasery, w tym laser diodowy.

Przy zastosowaniu lasera diodowego emitującego odpowiednio dobrane do struktury szkliwa wiązki promieniowania nie dochodzi do nagłego wzrostu temperatury wewnątrz zęba a światło emitowane jest silnie absorbowane przez tkanki przebarwione.
Techniki gabinetowe stosuje się też wybielania pojedynczych zębów martwych (po leczeniu kanałowym).

Technika domowa (ang. home bleaching) wykonywana samodzielnie przez pacjenta w domu z zastosowaniem nakładek wybielających oraz żelu o niższym tj. 5-10 % stężeniu nadtlenku wodoru jak również z zastosowaniem płynów, past i pasków wybielających.

 

Należy pamiętać o tym, że wypełnienia kompozytowe nie podlegają wybieleniu. W związku z tym po 1-2 tygodniach od zabiegu wybielania należy sprawdzić czy jest różnica w kolorze pomiędzy zębami i wypełnieniem. Jeśli jest to należy te wypełnienia wymienić.

Umów wizytę 502 290 666 / (22) 862 44 38