Poniedz. 13.00 - 20.00 Wt - Pt: 9.00 - 20.00
recepcja@perioduomed.pl perio@katarzynakrzyszton.pl
Title Image

Szczoteczka soniczna czy elektryczna?

Szczoteczka soniczna vs. elektryczna

Szczoteczka soniczna czy elektryczna?

Kiedy pada pytanie, która szczoteczka jest lepsza – soniczna czy elektryczna pojawiają się wątpliwości. Poniżej argumenty za i przeciw każdego z wyborów.

Szczoteczka soniczna – jak to działa?

Działanie szczoteczki sonicznej opiera się na emitowanych przez nią falach ultradźwiękowych, które wprowadzają włosie główki w drgający ruch o charakterze wymiatającym. W zależności od modelu częstotliwość drgań jest od ok. 30.000 do 62.000/1 min. To powoduje, że podczas mycia w środowisku jamy ustnej, gdzie następuje mieszaninie się śliny, wody i pasty na zębach powstają bąbelki powietrza, które penetrują trudno dostępne miejsca oraz rozbijają i odrywają od powierzchni zęba płytkę bakteryjną.
Obsługa szczoteczki nie jest skomplikowana – po wybraniu odpowiedniego trybu pracy przykładamy szczoteczkę do zębów pod kątem 45 stopni a następnie wolnym ruchem przesuwamy wzdłuż łuku.

Czy szczoteczka soniczna nie niszczy szkliwa?

Często u pacjentów pojawia się pytanie, czy szczoteczka soniczna jest bezpieczna dla zębów, czy nie niszczy szkliwa. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że szczoteczka ta jest bezpieczna i nie dochodzi podczas jej stosowania do mechanicznego uszkodzenia zębów. Nie uszkadza ona też wypełnień, ani uzupełnień stałych, jak korony czy mosty. Jest też bezpieczna dla dziąseł i przyzębia.

Szczoteczki soniczne – zalety i wady

Niewątpliwa zaletą tej szczoteczki jest duże ułatwienie w utrzymaniu higieny; dzięki drganiom dociera w najbardziej niedostępne miejsca, ułatwia oczyszczanie zębów u pacjentów ze stłoczeniami zębów oraz użytkujących stałe aparaty ortodontyczne.
Warto podkreslić, że tego typu szczoteczki można również stosować u pacjentów z implantami stomatologicznymi, gdyż nie mają negatywnego wpływu na stabilizację wszczepów.
Niewątpliwą wadą jest ich wysoki koszt. Obecnie jednak szczoteczki te stają się coraz bardziej popularne, coraz więcej firm je produkuje, więc można przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości cena ich ustabilizuje się na poziomie dostępnym dla każdego pacjenta.
Kolejny aspekt to odczucie wibracji. Dla części pacjentów stanowi to duży problem, ale w większości przypadków odczucie to mija po kilku użyciach. Niektóre modele mają funkcję stopniowego wzmagania wibracji co ułatwia adaptację.

Szczoteczki elektryczne

Jeśli chodzi o tradycyjne szczoteczki elektryczne to ich sposób użycia nie różni się istotnie od szczoteczek sonicznych. Wartym podkreślenia jest, że niektóre badania dowodzą, że zwykła elektryczna szczoteczka, która wykonuje ruchy oscylacyjno-pulsacyjne ma skuteczność w usuwaniu płytki nazębnej nawet do 100%. Wykonuje ona od 5.600 ruchów czyszczących i aż 40.000 ruchów pulsacyjnych/1 min.
Z drugiej strony badania te wskazują, że zwykła szczoteczka elektryczna ściera bardziej szkliwo niż szczoteczki soniczne.

Końcowy werdykt

Trudno jednoznacznie ocenić, która z nich jest lepsza. Wiele zależy od oczekiwań pacjenta, wrażliwości na wibracje oraz preferencji. Jest pewne, że zarówno szczoteczka elektryczna i soniczna będą dokładniej oczyszczać zęby niż szczoteczka manualna.

Jeżeli masz problemy z dobraniem odpowiedniej szczoteczki i potrzebujesz fachowej porady, chcesz zobaczyć i sprawdzić jak działają obie szczoteczki zapraszamy do naszego gabinetu perioDuomed, gdzie higienistka lub lekarz periodontolog zademonstruje ci działanie obu szczoteczek, oceni stan zębów i dziąseł i dobierze optymalną szczoteczkę dla Ciebie.

Zapraszamy!

Umów wizytę 502 290 666 / (22) 862 44 38