Poniedz. 13.00 - 20.00 Wt - Pt: 9.00 - 20.00
recepcja@perioduomed.pl perio@katarzynakrzyszton.pl
Title Image

Test PET

test PET

Test PET

Test PET na obecność bakterii w kieszonkach dziąsłowych – czy warto go wykonać?

Na początek chciałabym wyjaśnić co kryje się za stomatologicznym testem PET. Wielokrotnie spotykałam się z takim pytaniem ze strony moich pacjentów. W skrócie test PET to test molekularno-biologiczny wykorzystujący metodę PCR (tłum. łańcuchowa reakcja polimerazy). Zapewne wielu z Was kojarzy tę metodę z wykonywanymi ostatnio testami na obecność koronawirusa. Dzięki metodzie PCR można określić również jakie bakterie, oraz w jakich ilościach występują w kieszonkach. Pobranie testu jest szybkie i całkowicie bezbolesne. Po pobraniu próbki przesyłane są do specjalistycznego laboratorium, gdzie jest dokonywana analiza genetyczna DNA bakterii. Jest to metoda niezwykle czuła i precyzyjna pozwalająca na jednoznaczną identyfikację chorobotwórczych bakterii.

Patologiczne bakterie, które bytują w kieszonkach są jedną z głównych przyczyn pojawienia się i rozwoju choroby dziąseł i przyzębia. Bakterie wydzielają substancje (toksyny bakteryjne), na które organizm reaguje stanem zapalnym. Jeżeli bakterie występują przez dłuższy czas zapalenie przechodzi w przewlekłe co powoduje niszczenie tkanki dziąsła i powstanie kieszonek dziąsłowych.
Procesowi temu towarzyszy zaczerwienienie, obrzęk i krwawienie dziąseł. Z czasem dochodzi do rozchwiania zębów a nawet do ich utraty.

W sytuacji zauważenia wyżej wymienionych objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza periodontologa, który zleci test PET i w oparciu o jego wyniki zaplanuje celowane leczenie.

Wyniki badań przesyłane przez laboratorium do lekarza zawierają, oprócz informacji o zidentyfikowanych bakteriach, zalecenia odnośnie zastosowania odpowiednich antybiotyków (najczęściej jeden, czasem konieczne jest dołączenie drugiego antybiotyku). Oprócz zastosowania antybiotyku absolutnie niezbędne jest przeprowadzenie równolegle specjalistycznego leczenia w gabinecie.

Po zakończeniu pierwszej fazy leczenia zalecane jest przeprowadzenie testu kontrolnego (zgodnie z zaleceniami po 6-8 tygodniach od rozpoczęcia leczenia). Dzięki niemu lekarz może kontrolować postępy leczenia i ocenić stopień eliminacji bakterii.

Zapraszam na konsultację i wykonanie testu PET.

Umów wizytę 502 290 666 / (22) 862 44 38